Kuratorki wystawy | Aleksandra Grzonkowska, Dorota Walentynowicz
Identyfikacja graficzna | Weronika Lipniewska
Design i produkcja | Flat Productions
Tematem wystawy są art ziny i inne druki ulotne, które powstawały od II połowy lat 80. do końca lat 90. XX w. w trójmiejskim kręgu artystycznym – zarówno te dedykowane jednorazowym akcjom artystycznym, jak również wydawnictwa ukazujące się regularnie.
Gdańsk może poszczycić się bogatą tradycją wydawnictw niezależnych, zarówno tych publikowanych przez środowiska anarchistyczne, jak również niezależne grupy artystyczne. Do najbardziej popularnych należą druki tworzone przez artystów skupionych wokół takich inicjatyw, galeria Wyspa, galeria C14 i fundacja Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, formacja Totart, Otwarte Atelier, wydawnictwo Kubańskie Cycki i wydawnictwo Szszsz oraz kwartalnik „Metafizyka Społeczna”. Istotna była również obecność „Magazynu Sztuki”, który ukazywał się od połowy lat 90. i jako jeden z pierwszych publikował na swoich łamach teksty krytyczne oraz przedruki poświęcone sztuce współczesnej.
Ekspozycja była tłem historycznym, które było odniesieniem dla współczesnego pola wydawniczego oraz specyficznym komentarzem i obrazem dla zachodzących przemian. Do prezentacji swoich zbiorów zostali zaproszeni twórcy i przedstawiciele grup artystycznych, którzy w swoich prywatnych archiwach posiadają bogatą kolekcję art zinów i innych wydawnictw alternatywnych.
Na wystawie zaprezentowano m.in. druki Formacji Totart, fundacji Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, fundacji Wyspa Progress, galerii Delikatesy Avant-Garde i galerii Koło oraz wybrane numery Magazynu Sztuki i nagrania audio z archiwum Małgorzaty Żerwe.
Specjalnie na tę okazję Joanna Kabala i Andrzej Awsiej (reprezentujący m.in. wydawnictwo Kubańskie Cycki) przygotowali film składający się z materiałów archiwalnych, który prezentuje działalność wydawniczą na przełomie lat 80. i 90. w Gdańsku.
Dodatkowo na potrzeby prezentacji zostały nagrane wywiady z twórcami wydawnictw niezależnych: Agnieszka Wołodźko, Grzegorz Klaman, Paweł Paulus Mazur, Marek Rogulski i Zbigniew Sajnóg oraz założyciele galerii Koło (Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Dominika Krechowicz, Krzysztof Wróblewski).
Fot. Natalia Grzymała