Z okazji dwudziestolecia Wikipedii, Kolektyw Kariatydy odpala edyton LGBT+ poprzedzony szkoleniem i specjalnym wykładem.
Dołączajcie do nas online w pisaniu o artystkach nieheteronormatywnych na polskiej Wiki!
Co i kiedy?
-16 stycznia, godzina 17: szkolenie z edytowania Wikipedii dla początkujących
–30 stycznia, godzina 17: wykład Wiktorii Kozioł: Kobiecość poza heteronormą z rigczem [w polskiej sztuce współczesnej]: https://fb.me/e/3E86LetU4
❗Wykład będzie dostępny w PJM
Live-stream na wydarzeniu lub na profilu Kolektywu Kariatyda
Grafika: Magdalena Sobolska, okładka zina Potrzeba nam miłości, 2020
Zobaczmy, co „nowego” pojawiło się w sztuce na temat kobiecości queerowej, a co „starego” uwidoczniło. Kompletnie nieprzychylny dla polskiej społeczności LGBT+ rok ZOZO okazał się znaczący dla kobiecych mniejszościowych obrazów i narracji: wystawa-manifest Jesteśmy ludźmi w Galerii Labirynt, projekt Karoliny Sobel w Stroboskopie, numer Magazynu RTV, poświęcony sztuce lesbijskiej*, redagowany przez Stowarzyszenie Sistrum. Dalej: konsekwentne działania kolektywu Kem, Aleki Polis, Liliany Piskorskiej (wystawa w Nośnej!), nienormatywne wątki galerii Jak zapomnieć? czy kuratorskiego projektu Celebrity w Szarej Kamienicy […]. Co sprawia, że te wątki „są tak inne, tak pociągające”?
Autorka wykładu postara się odpowiedzieć w sposób przystępny i względnie lakoniczny, chociaż nieco subiektywny. Kiedy mówimy o nieheteronormatywnych tożsamościach, relacjach, kulturach (czyli po prostu wszystkich sposobach bycia i działania, wykraczających poza domyślną i dominującą heteroseksualność), zaczynamy zwykle od objaśniania podstawowych pojęć. Dlaczego hasło „lezba” zapisane jest z błędem a lesbijka z gwiazdką*? Jak konstruowane są języki kobiecej nienormatywności i do jakich encyklopedii sięgają? Wizja krainy radosnej miłości, uważnej troski i niezapośredniczonej intymności jako potencjalna propozycja [nadciąga].
Wydarzenie będzie hostowane przez Lilianę Piskorską. Po części wykładowej będzie można zadawać pytania.
🌈dr Wiktoria Kozioł – absolwentka psychologii i historii sztuki (MISH UJ) oraz doktoranckich studiów na Wydziale Historycznym UJ. Asystentka w Katedrze Nauk o Sztuce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wykłada także na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się współczesną sztuką zaangażowaną społecznie i politycznie.
🌈Liliana Piskorska – Artystka wizualna, doktora sztuk pięknych. Skupia się na zależnościach pomiędzy państwem, tożsamością środkowo-europejską, a pozycją peryferyjnych tożsamości. Interesuje ją queerowy feminizm, podejmuje temat lesbijskości i nieheteronormatywności.
🌈Kolektyw Kariatyda – nieformalna grupa aktywistek informacyjnych, która powstała oddolnie we Wrocławiu jako inicjatywa osób zajmujących się sztuką. Celem naszych działań jest uzupełnienie polskiej Wikipedii o hasła dotyczące przede wszystkim artystek, ilustratorek, filmowczyń i architektek, ale też kuratorek, badaczek, krytyczek i kobiet związanych ze sztuką, by w ten sposób zmniejszać gender gap istniejący w polskiej Wikipedii.
📝Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/…/Wikiproje…/Kolektyw_Kariatyda
-13 luty, godzina 15-20: 14. edyton: sztuka LGBT+ na 20-lecie Wikipedii
Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby!
Nie trzeba mieć szczególnych kompetencji, przyda się tylko własny komputer i ewentualnie pomysł na hasło. Konto na Polskiej Wikipedii można założyć już w czasie edytonu.
Można dołączyć do nas w dowolnym momencie!
Szczegóły wydarzenia i materiały: https://pl.wikipedia.org/…/Wikiproje…/Kolektyw_Kariatyda
Kolektyw Kariatyda – nieformalna grupa aktywistek informacyjnych, która powstała oddolnie we Wrocławiu jako inicjatywa osób zajmujących się sztuką. Celem naszych działań jest uzupełnienie polskiej Wikipedii o hasła dotyczące przede wszystkim artystek, ilustratorek, filmowczyń i architektek, ale też kuratorek, badaczek, krytyczek i kobiet związanych ze sztuką, by w ten sposób zmniejszać gender gap istniejący w polskiej Wikipedii.
O jubileuszu Wikipedii i innych wydarzeniach:
15 stycznia 2020 roku, Wikipedia, w tym również polska, skończy 20 lat! Wikipedie na całym świecie celebrują dwie dekady dzielenia się wolną wiedzą i ludzkimi doświadczeniami, których nie byłoby bez codziennego wsparcia setek tysięcy wolontariuszy-wikipedystów. Zerknijcie na plany polskiej Wiki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia20
Matronaty/Patronaty/partnerstwa:
Galeria Nośna / Kraków (kontakt:Liliana)
seminarium feministyczne/ Warszawa-Łódź-Kraków
Iwona Demko/ Kraków
Fundacja Kultury Wizualnej Chmura/ Gdańsk
Grupa Stonewall/ Poznań
Stowarzyszenie LGBT+ UAM / Poznań
Grupa Frakcja, / Łódź (Anka Leśniak)
lokal_30/ Warszawa
DIK Fagazine / Queer Archives Institute / Warszawa / Karol Radziszewski
Działanie finansowane jest ze środków Wikimedia Foundation (Rapid Grant)