Marek Rogulski

Fundacja Chmura · Marek Rogulski, Rozmowy o sztuce

Marek Rogulski – transkrypcja rozmowy

Archiwum

Urodzony w 1967 roku. Pseud. Piętaszek, Rogulus; Artysta wizualny, malarz, twórca akcji i performansów, muzyk, autor tekstów teoretycznych, organizator wystaw. W latach 1985–1990 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Gdańsku.
W latach 1988–1990 wraz ze Sławomirem Górą, Sławomirem Laskowskim oraz Robertem Kają tworzył grupę Pampers Maxi, a między 1990 a 1993 razem z Piotrem Wyrzykowskim grupę Ziemia Mindel Würm. W 1991 roku z Andrzejem Awsiejem i Joanną Kabalą założył Galerię C14, którą współprowadził do następnego roku. Wówczas wraz z innymi grupami artystycznymi o alternatywnym rodowodzie (Galerią Wyspa, Totartem) twórcy C14 powołali centrum Otwarte Atelier w budynku dawnej łaźni miejskiej. Rogulski prowadził w nim własną Galerię Auto da Fe. Po opuszczeniu Otwartego Atelier w wyniku konfliktu między jego założycielami, Rogulski w 1995 założył galerię Spichrz 7 na Wyspie Spichrzów. Dwa lata później przeniósł się do budynku znajdującego się nieopodal, gdzie ulokował Galerię Spiż 7, która funkcjonowała do 2015 roku. W 2017 powołał Instytut Cybernetyki Sztuki w Gdańsku-Osowej. Od 1992 roku prowadzi Fundację Tysiąc Najjaśniejszych Słońc.
W latach 80. malował obrazy olejne i tworzył obiekty inspirowane archaicznymi formami ludzkiej kultury, przedstawiające np. wizerunki ludzi pierwotnych. Na początku następnej dekady tworzył wieloelementowe instalacje, wykonywał też akcje kojarzone z rytuałami szamańskimi. Ważnym kontekstem dla sztuki Rogulskiego z tego okresu jest także duchowość New Age i psychologia transpersonalna. W tekstach teoretycznych zajmował się głównie kwestią przekraczania utartych epistemologii, sposobów postrzegania i rozumienia rzeczywistości, poszerzania świadomości i światopoglądu.
Własnym sumptem wydał prace Punkt od którego nie ma odwrotu (zawierający Mały traktat o transformowaniu energii, 1991) oraz Podstawy manifestu współczesnej kontrkultury (2000–2001). Tworzył i rozwijał takie kategorie artystyczno-teoretyczne jak projekt Poza Postmodernizm, Nowy Totalizm czy Epihumanistyka. W latach 2000–2006 wydawał nieregularne pismo artystyczne „Explorer”.
Jako muzyk, grający na trąbce i kontrabasie, wraz z Tomaszem Szwelnikiem założył w 1998 roku formację Rogulus X Szwelas Poject. Zespół współpracował z takimi artystami jak Mikołaj Trzaska, Michał Gos czy Jowan Czerkas.

Maksymilian Wroniszewski, https://gdansk90.pl/osoba/marek-rogulski/, data dostępu: 30.12.2021