Gabriela Trynkler

Fundacja Chmura · Gabriela Trynkler, Rozmowy o sztuce

Gabriela Trynkler – scenariusz rozmowy

Urodzona w 1959 roku w Gdańsku.
W latach 1979 – 1982 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 – malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych [obecnie Akademia Sztuk Pięknych] w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego.

W 1993 roku przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. Nawiązała również kontakty z London Group. W 2005 i 2010 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, natomiast w 2013 i 2016 – Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2015 roku została uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta Gdańska za działalność kulturalną na rzecz Gdańsk.

Działa społecznie na rzecz środowiska artystów jako współorganizatorka lub organizatorka wystaw i działań artystycznych. Trynkler jest aktywną członkinią Polskiego Związku Artystów Plastyków. W latach 2006 – 2010 była członkinią Okręgowej Komisji Rewizyjnej Okręgu Gdańskiego ZPAP [Związku Polskich Artystów Plastyków], a w kadencji na lata 2010 – 2014 została wybrana do władz krajowych ZPAP (Główna Komisja Rewizyjna). Obecnie Gabriela jest kuratorką Galerii Jednego Dzieła przy Fundacji Wspólnota Gdańska.

Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach i Australii. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz grupowych, a także w konkursach w Polsce i za granicą.

W 2018 roku ukazała się monografia dedykowana twórczości Gabrieli Trynkler „Energia Światłem Malowana”, opublikowana przez wydawnictwo Wspólny Stół przy Fundacji Wspólnota Gdańska.