Marta Dubrzyńska – van der Haagen

MARTA DUBRZYŃSKA – VAN DER HAAGEN

Absolwentka Wydziału Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskała dyplom w Pracowni Prof. Mieczysława Wasilewskiego (aneks z Malarstwa u Prof. Jerzego Tchórzewskiego). Na początku 1995 roku, po rocznym pobycie w ramach wymiany studenckiej na Akademii Sztuk Minerva Groningen w Holandii, przygotowała pracę dyplomową, opracowaną dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Przedmiotem dyplomu było stworzenie pierwszej strony internetowej CSW, która była również pierwszą w Polsce stroną internetową instytucji kulturalnej.

Po obronie dyplomu Marta Dubrzyńska rozpoczęła pracę w CSW Zamek Ujazdowski, gdzie prowadziła stronę internetową placówki, organizowała warsztaty, prelekcje i prezentacje. W latach 1996 – 1997 zorganizowała warsztaty internetowe dla artystów w CSW Zamek Ujazdowski, a w 1999 – w Kijowie pod patronatem CSW Zamek Ujazdowski. W latach 2001 – 2002 współorganizowała wraz Urszulą Śniegowską Międzynarodową Konferencję „art.pl” w CSW Zamek Ujazdowski. Dubrzyńska opracowała również stronę internetową Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Brała udział w koncercie, który symultanicznie był transmitowany w Sieci w stołecznej filharmonii oraz w Helsinkach i Oslo. W 1996 roku została uruchomiona domena art.pl, która funkcjonuje do dzisiaj. Marta Dubrzyńska zaprosiła do współpracy Wojciecha Sylwestrzaka, który był związany z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) na Uniwersytecie Warszawskim. Domena była dostępna bezpłatnie dla artystów i instytucji kulturalnych.

Od 2000 roku Marta Dubrzyńska – van der Haagen mieszka w Amsterdamie. Zajmuje się projektowaniem stron internetowych, a także grafiką i ilustracją. Jest współzałożycielką Fundacji Polskie Centrum Edukacji i Kultury Lokomotywa w Amsterdamie (2011), była jej pierwszą przewodniczącą, a obecnie pełni funkcje sekretarza. Od maja 2017 jest także członkiem zarządu Forum Polskich Szkół w Holandii.