Niezależne targi sztuki w Sztokholmie | Supermarket. Stockholm Independent Art Fair
4 – 7 kwietnia 2019

 

Współpraca:
Instytut Polski w Sztokholmie
Instytut Adama Mickiewicza

W ramach projektu CHMURA na Supermarket, Fundacja CHMURA zaprezentowała dorobek sztuki trójmiejskiej poprzez prezentację prac współczesnych artystów, którzy pracują z materiałem archiwalnym w szerokim rozumieniu, inicjując dyskusję nie tylko na temat sposobów archiwizowania, ale również sposobów reprezentacji, definicji i możliwości ich wykorzystania. Z jednej strony koncentrują się na cyfryzacji, dokumentowaniu i archiwizowaniu sztuki, nie tylko prac takich, jak malarstwo czy rzeźba, ale także dokumentów dotyczących konkretnych wydarzeń kulturalnych. Z drugiej strony, inicjują dyskusję na temat archiwizacji z wykorzystaniem rozmaitych technik, takich dziedzin sztuki, jak np. performance czy sound-art. Do współpracy podczas tegorocznej edycji targów SUPERMARKET zostali zaproszeni: Angelika Fojtuch, Agata Nowosielska oraz Florian Tuercke. Dodatkowo, zaprezentowane zostało cyfrowe archiwum Fundacji CHMURA.
W ramach targów CHMURA miała możliwość opowiedzenia o swoich doświadczeniach na spotkaniu zorganizowanym w przez Instytut Polski w Sztokholmie, a także wzięła udział w seminariach, szkoleniach i spotkaniach networkingowych.
SUPERMARKET – Niezależne targi sztuki w Sztokholmie to międzynarodowe artystyczne targi sztuki, które stanowią wizytówkę inicjatyw artystów z całego świata. Projekt został zapoczątkowany w 2006 roku podczas targów Minimarket, aby już rok później przekształcić się w obecnej wielkości SUPERMARKET. Celem targów jest prezentacja unikalnych projektów i pomysłów, stworzenie możliwości dla nowych sieci powiązań i kooperacji na szwedzkiej i międzynarodowej scenie artystycznej oraz podzielenie się pasją i dorobkiem, które są obecne w tej sferze świata sztuki.

Program obejmuje cykl seminariów SUPERMARKET TALKS, program artystyczny, program spotkań w sieci / wymiany wiedzy SUPERMARKET MEETINGS, program PROFESSIONAL NETWORKING PARTICIPANTS i wiele innych. Od 2011 roku katalog jest połączony z wydawanym corocznie magazynem sztuki Supermarket.

Artyści zaproszeni przez CHMURĘ:

Angelika Fojtuch – artystka, performerka, rzeźbiarka, edukatorka, autorka mobilnych projektów międzynarodowej wymiany artystycznej. Kuratorka i inicjatorka GATE art zone – artspace Düsseldorf. Na SUPERMARKET zaprezentuje pracę dokumentującą w niekonwencjonalny sposób performance „Co Nas Dzieli To Nas Łączy 1-3”, który odbył się w ramach projektu Close Stranger. Wydarzenie było rozwinięciem współczesnej wymiany kulturalnej między Gdańskiem (Polska), Kaliningradem (Rosja) i Kłajpedą (Litwa).
Agata Nowosielska – malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Obecnie współpracująca z gdańskim Klubem Żak. W trakcie SUPERMARKET pokaże serię małoformatowych gwaszy, wykonanych specjalnie na tę okazję. Jak pisze artystka, „Nawet malując małe obrazy, staram się zbudować w nich przestrzeń”.

Florian Tuercke – artysta, w swojej praktyce artystycznej często wykorzystuje elementy sztuki konceptualnej, performance, sound-art, instalacji oraz fotografii. Na SUPERMARKET artysta przygotował portret „Grand Great-grand” powstały w technice fotografii kompozytowej, na który złożyły się fotografie wykonane przez Augustusa F. Shermana na początku XX wieku.