Sztuka w necie

Sztuka w necie
Spotkanie z dyskusją
1 kwietnia 2019 | Instytut Kultury Miejskiej

Prelegentki: Aleksandra Grzonkowska | Daga Ochendowska | Roma Piotrowska
Prowadzenie: Anna Ratajczak-Krajka

Projekt graficzny: Weronika Lipniewska
Poczęstunek w trakcie wydarzenia: Kolektyw Samo Dobro
Projekt realizowany i dofinansowany w ramach programu „Otwarty IKM”.

 

Jak w gęstej plątanienie newsów, fakenewsów, memów i tutoriali znaleźć miejsce na merytoryczną, ale i ekscytującą dyskusję o sztuce współczesnej? Jakie są najgorętsze vlogi / blogi / fanpage o sztuce? Czy sztuka online może być trendy?
Spotkanie z badaczkami, kuratorkami i krytyczkami, które w swojej praktyce zawodowej zajmują się sztuką, przede wszystkim współczesną. Rozmowa na temat wykorzystania nowoczesnych narzędzi do komentowania, dokumentowania i bieżącego opisywania wydarzeń, które zachodzą na międzynarodowej scenie artystycznej. Dyskusja o tym, jak poruszać się w wirtualnej przestrzeni jako twórca i odbiorca sztuki i jak wykorzystać możliwości, jakie daje sieć.

O prelegentach i prowadzącej:

Aleksandra Grzonkowska jest historyczką sztuki i prezeską Fundacji Kultury Wizualnej Chmura. Fundacja prowadzi m.in. archiwum online, gdzie publikuje materiały tj. reprodukcje prac, fotografie, nagrania wideo, a w najbliższym czasie serię podcastów – rozmów z trójmiejskimi badaczami, kuratorami i twórcami.

Daga Ochendowska jest krytyczką sztuki, która założyła i prowadzi platformę internetową „Chodź ze mną do galerii”. Zapowiedzi i relacje z najciekawszych wernisaży w kraju oraz krytyczne recenzje Ochendowska publikuje na facebookowym profilu „Chodź ze mną do galerii”.
Roma Piotrowska jest kuratorką i krytyczką sztuki, która poza pracą w prestiżowej galerii Ikon (Birmingham) prowadzi również vloga na kanale YouTube. Piotrowska regularnie publikuje wideo-relacje z wystaw, jak również rozmowy z reprezentantami brytyjskiej sceny kulturalnej.
Anna Ratajczak – Krajka jest historyczką sztuki, która obecnie pracuje w Oddziale Etnografii Etnograficznym Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jako wiceprezeska Fundacji Chmura była współkuratorką projektu dedykowanego niezależnym wydawnictwom artystycznym w Trójmieście.