NAKŁAD WŁASNY #3 // Chmura_online

Festiwal artystycznych wydawnictw o sztuce

15 (czwartek) – 18 (niedziela) października 2020

Studio Luks Sfera w Gdańsku (dawne tereny Stoczni Gdańskiej)

 

„Nakład własny #3. Festiwal artystycznych wydawnictw o sztuce” to kolejna edycja wydarzenia dedykowanego publikacjom artystycznym i kwestii ich archiwizacji i upowszechniania. Trzecia odsłona festiwalu skupi się na polskich czasopismach o sztuce, które pierwotnie były dostępne w druku, lecz wraz rozwojem technologii w 2 połowie lat 90. przeniosły się na łamy internetu.

Głównym elementem festiwalu jest wystawa, na której zaprezentowane zostaną internetowe magazyny o sztuce z lat 1990 – 2010, archiwalia dokumentujące proces ich powstawania i inne materiały audiowizualne. Wokół prezentacji zaplanowano liczne wydarzenia, skierowane zarówno do badaczy, artystów, jak i do odbiorców sztuki: panele dyskusyjne, spotkania z udziałem artystów i kuratorów, pokaz filmowy z komentarzem oraz spotkanie w formule „Pecha Kucha 20×20” z udziałem trójmiejskich inicjatyw zajmujących się archiwami społecznymi. 

Projekt jest zaproszeniem do rozważań nad archiwizacją i archeologią Sieci, internetowym self-publishingiem i znaczeniem pierwszych internetowych czasopism i blogów poświęconych krytyce artystycznej. Nie wszystkie spośród prezentowanych na wystawie stron WWW znajdują się dziś pod dawnymi domenami. Część z nich można wyszukać dzięki projektowi Wayback Machine, przygotowanemu przez Fundację Internet Archive, którego celem jest gromadzenie archiwalnych zasobów Internetu.

Częścią działania jest projekt Chmura_online – nowa, zmodernizowana strona Chmury, na której znajdą się wideorelacje z działań realizowanych w ramach „Nakład własnego #3” oraz poprzednich edycji festiwalu. Na stronie pojawiło się także Cyfrowe Archiwum Fundacji Chmura prezentujące zdigitalizowane archiwalia pozyskane przez Fundację. Dopełniającym elementem projektu będzie publikacja online zbierająca rozbudowane i uzupełnione zapisy rozmów z trzech edycji projektu „Nakład własny”.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 

ZESPÓŁ

Kuratorki: Aleksandra Grzonkowska, Anna Ratajczak-Krajka

Identyfikacja wizualna: Weronika Lipniewska

Dokumentacja: Krzysztof Chaos Olechnowicz, Florian Tuercke

Promocja: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Redakcja językowa i korekta: Maksymilian Wroniszewski

Tłumaczenia: Marzena B. Guzowska

Transkrypcja: Piotr T. Mosur

 

Organizator: Fundacja Kultury Wizualnej Chmura

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Dofinansowano ze Środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Patronat medialny : trójmiasto.pl

 

Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników festiwalu wprowadzone zostaną zasady sanitarne: ograniczona zostanie ilość miejsc uczestników wernisażu i spotkań, obowiązywać będzie noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa, przy wejściu znajdzie się dozownik do dezynfekcji rąk. Uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie formularza kontaktowego.