Nakład własny #1

Sympozjum o niezależnych wydawnictwach artystycznych

12 – 28 października 2018

Luks Sfera (ul. Elektryków 132 B, dawne tereny stoczni Gdańskiej)
Biblioteka Główna UG (ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk)

Wydarzenie prezentujące niezależne wydawnictwa artystyczne powstające w Trójmieście od II połowy lat 80. do końca lat 90. XX w. – art ziny, druki ulotne, periodyki alternatywne, art-booki, wydawnictwa podziemne, manifesty artystyczne, kserograficzne hybrydy.

Dlaczego „Nakład własny”? Mimo dominacji internetu i multimediów, drukowane wydawnictwa niezależne rosną w siłę i w Polsce i na świecie, znajdując swoich odbiorców w trakcie licznych art zinowych wydarzeń i festiwali. Dziś, tak jak u swoich początków, druki drugiego obiegu służą jako medium dla subkultur artystycznych, grup walczących o swoje prawa, głoszących niepopularne poglądy lub są po prostu wyrazem artystycznej wizji i indywidualnej estetyki. Unikalne egzemplarze, niezależne od praw rynku wydawniczego, dają swobodę wypowiedzi i kreatywnych poszukiwań swoim twórcom.

Przez trzy październikowe weekendy debatowaliśmy w gronie badaczy, koneserów i artystów na temat kondycji niezależnych wydawnictw w Polsce, tworzyliśmy własne unikalny egzemplarz zina w trakcie warsztatów twórczych i odkrywaliśmy trójmiejską scenę alternatywną. Wśród zaproszonych gości pojawili się zarówno twórcy z Trójmiasta, jak Paweł Paulus Mazur, Jacek Staniszewski czy Maciej Salamon i Maciej Chodziński, jak i krytycy i publicyści z Polski i zagranicy: Helene Baur z Austrii, Zofia Reznik czy Katarzyna Lewandowska. Na wystawie w stoczniowej Luks Sferze zaprezentowane zostały druki archiwalne z niepublikowanych dotąd zasobów gdańskich artystów i kuratorów sztuki. Zwieńczeniem I edycji projektu był koncert legendarnego zespołu „Bielizna”.

W trakcie wydarzenia gdański duet artystyczny Dolne Miasto Pany (Kora Kowalska, Sebastian Szyszko) na bieżąco tworzył dokumentację rysunkową komentującą przebieg dyskusji i spotkań.

Zespół | Aleksandra Grzonkowska, Anna Ratajczak-Krajka, Karolina Staszkiewicz, Dorota Walentynowicz
Kuratorki wystawy | Aleksandra Grzonkowska, Dorota Walentynowicz
Identyfikacja wizualna | Weronika Lipniewska
Design i produkcja | Flat Productions
Tłumaczenia | Marzena B. Guzowska
Dział ilustracyjny | Dolne Miasto Pany
Dział dokumentacji | Natalia Grzebała, Florian Tuercke, Alina Żemojdzin
Poczęstunek | Kolektyw Samo Dobro

 

Partnerzy projektu:

Austriackie Forum Kultury, Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Firma DOMO, Fundacja „Kultury ponad kulturą”, Fundacja Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, Fundacja Wyspa Progress, Galeria Koło, Instytut Cybernetyki Sztuki, Luks Sfera, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, X-Press

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Pragniemy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie wydarzenia „Nakład własny. Sympozjum o niezależnych wydawnictwach artystycznych”.